Dragovoljni je darivatelj krvi, po zvanju je magistar poslovnih znanosti, a trenutno apsolvent poslijediplomskog doktorskog studija Strateški komunkacijski menadžment. Okušao se radeći u ugostiteljstvu, a prvi stalan posao dobio u Zagrebačkoj banci. Nakon višegodišnjeg rada u bankarstvu, zaposlio se na Veleučilištu u Šibeniku kao suradnik na pripremi i provedbi EU projekata.
Iskustvo i znanje doveli su ga do voditelja službe Centra za razvoj karijera i podršku studentima na Veleučilištu u Šibeniku.
- Veleučilište u Šibeniku prepoznalo je europske i svjetske trendove da se studente već od prvih godina studija karijerno usmjerava kroz zajedničke aktivnosti i programe s tvrtkama partnerima. Stoga je primarno i osnovan Centar za razvoj karijera i podršku studentima kao nova služba Veleučilišta u Šibeniku. Osim navedenih poslova Centar se još bavi istraživanjem tržišta u svrhu usklađivanja studijskih programa s potrebama tržišta rada, organizacijom gostujućih predavanja stručnjaka iz gospodarstva, organizacijom studijskih putovanja, suradnjom na EU projektima, suradnjom s alumnijima, organizacijom raznih manifestacija u suradnji s partnerima i sl. – rekao je voditelj Centra za razvoj karijera i podršku studentima, Edi Luketa.
U prosincu su organizirali manifestaciju VUŠ Tjedan karijera, a bili su partneri i aktivni sudionici dviju konferencija na temu AI tehnologija s RRA Šibensko-kninske županije i Centrom za nove tehnologije Trokut, te su organizirali akciju darivanja krvi studenata pod sloganom „VUŠovci za Božić daruju život“.
- Od kad je Centar uspostavljen Veleučilište je sklopilo suradnju s nizom istaknutih lokalnih i nacionalnih gospodarskih subjekata, što je rezultiralo nizom benefita, a svakako i značajnim povećanjem zapošljivosti naših studenata u struci, već u studentskim danima. Poučeni dobrim iskustvima, često nas gospodarstvenici prvi kontaktiraju tražeći određene profile studenata koje primaju na rad preko studentskog ugovora ili na stručnu praksu - nastavlja.
To vrijeme poslodavci iskoriste za upoznavanje stručnih znanja i karaktera studenata što u konačnici vrlo često rezultira ponudom za stalni posao nakon diplomiranja.
Takav način suradnje pokazao se izvrsnim i za Veleučilište i za poslodavce.
- Jer velik se broj studenata zapravo nikad sa VSS diplomom ne prijavi na HZZ već ide „s faxa na posao“ – objašnjava.
Ediju je velika satisfakcija kad u tvrtkama susretne bivše kolege koje je Veleučilište ne samo educiralo već im i otvorilo priliku za razvoj karijere.
- Znali smo dobivati komentare tipa „da nije bilo vas sada bih radio negdje u skladištu u Irskoj“ ili „potpuno ste mi promjenili poglede i stavove i sada sam sad tu i tu“. Imamo izuzetno pametne mlade ljude kojima nekad zbog manjka životnog i poslovnog iskustva nedostaje samo prava informacija, savjet, preporuka poslodavcu ili nešto sl. i onda mi budemo ta spona koja im otvori put. S obzirom da smo nova služba planova je puno i oni su usklađeni s razvojnim planovima Veleučilišta. Tu prije svega mislim na naš dio obaveza u potpori razvoju novih studijskih programa i drugim projektima Veleučilišta. Čeka nas i puno posla oko pripreme i provedbe EU projekata – zaključuje.